Side 1 af 1

*** FUNDET *** Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: tirs 29. dec 2020 11:38
af zyzomus
hej, det drejer sig om en selv bygget mm riaa baseret på rør 83 & 88; den højre kanal brummer lidt.
med et separat strømforsyning ikke viste på her.

Er det en erfarede tekniker det kan overskue at forbedre fejlen ud fra det vedlagte billede.
IMG_1007.JPG

IMG_1008.JPG

IMG_1009.JPG

Re: Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: tirs 29. dec 2020 14:07
af KenRas
Selv bygget, siger du?

Har du et diagram til den? Det vil være et godt udgangspunkt :p

Er problemet opstået pludseligt? Eller gradvist? Eller har det altid været der?

Mvh Kenneth

Re: Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: tirs 29. dec 2020 14:40
af zyzomus
Ingen diagram, ingen reference, ingen mærke
Den har været helt lydløs, så pludselig fremkommer en svag brummer lyd (støj) fra en kanal og naturlighvis kan høres bedre hvis mand skrue up for lyd. Så venstre & højre kanal er ikke homogene.

Re: Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: tirs 29. dec 2020 19:52
af KenRas
Uden nogen som helst dokumentation bliver det nok svært at hjælpe. Med mindre nogen af vores rørkyndige medlemmer kan foreslå noget jeg ikke kan se.

Har du prøvet en anden pladespiller? Fejlen kunne jo ligge der. Prøv evt. at bytte venstre og højre stik fra pladespilleren og se om fejlen skifter side. Gør den det, ligger problemet i pladespilleren.

Ellers må du prøve at spørge de professionelle om de kan hjælpe dig. Prøv evt TopHøj eller AnalogBo som du kan finde her på sitet.

Mvh Kenneth

Re: Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: tirs 29. dec 2020 21:16
af Tonni
Ændrer brummet sig, hvis den bliver flyttet med? Er der flyttet på noget i nærmiljøet? (Indstråling)
Er det 50 eller 100Hz brum?

Re: Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: ons 30. dec 2020 00:45
af tctla
rør 83 og 88...?
Du mener måske ECC83 & ECC88?
Hvis rørenes glødetråde er forsynet med veksel-strøm (AC), så kan de udvikle brum, når de bliver gamle og slidte. Isolationen af glødetråden kan nedbrydes, konstruktionen slå sig skæv, og brum-indstråling fra glød til katode forekommer.
Hvis du nu havde taget et billede, hvor man kunne se rørene, så kunne man måske se, om der er mere end et af hver rør-type.
Er der f.eks 2 stk. ECC83, så prøv at bytte dem rundt. Flytter fejlen til den anden kanal, så er der et defekt rør.
Ellers ville jeg nok prøve, at få fat på friske rør, for at se, hvordan forstærkeren ter sig med disse isat.

Mvh,

/Torben

EDIT:
Nå ja, når jeg pudser brillerne, ser der jo ud til kun at være 2 rør-sokler.
Så hælder jeg nok til ideen med at prøve nye rør.

Re: Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: ons 30. dec 2020 01:23
af Helikon
Jeg kan se ledningerne til din glødeforsyning ikke er snoede, det er god praksis for ikke at få brum. Det er det så måske ikke her eftersom det er opstået pludseligt. Som Tonni anfører, har du flyttet rundt med den eller noget andet i nærheden? Ellers prøv tctla's foreslag.

Re: Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: ons 30. dec 2020 09:05
af Flyng
Hej
Altså den der type drejeomskifter har jeg også tit brugt, men de holder sjældent længe, før de har dårlig forbindelse. Den ville jeg skifte, som noget af det første (til en bedre).
Jeg går udfra, at den vælger indgangsimpedans? Du kan jo lodde den rigtige modstand direkte på indgangen som test og fjerne omskifterens forbindelser?

Mvh Jacob

Re: Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: ons 30. dec 2020 15:01
af Mik112
Flyng skrev:Hej
Altså den der type drejeomskifter har jeg også tit brugt, men de holder sjældent længe, før de har dårlig forbindelse. Den ville jeg skifte, som noget af det første (til en bedre).
Jeg går udfra, at den vælger indgangsimpedans? Du kan jo lodde den rigtige modstand direkte på indgangen som test og fjerne omskifterens forbindelser?

Mvh Jacob


Netop! Der findes nok ikke et dårligere omskifter-valg til den opgave end dem vi ser på billedet, og er fejlen opstået pludselig er det nok der der skal tjekkes som første punkt

Re: Hjælp til en Riaa Check

Indlæg: tirs 9. feb 2021 15:01
af zyzomus
Det oprindeligt stillede spørgsmål er, at en reparatør/ekspert gennem disse fotos og den nævnte specifikke fejl kan afhjælpe problemet.
Analogt, hvis du er en dygtig bilmekaniker, og en kunde har et mindre problem ved at starte sin bil er det for dig ingen udfordring at løse hans problem.
Jeg har begrænset kompetance i disse område og tror at det drejer sig om et banal problem,
Rørene ECC 88 & ECC 83 er udskiftet. Riaa virker med en tydelig HUMM lyd på RØD kanal.