Side 1 af 5
Rørforstærker, hvilken?

:
ons 28. aug 2013 14:29
af id19
Hej forum
Jeg har mange transistorforstærkersæt, integrerede mv. og kan måle og skrue i sådan nogle, men nu har jeg altså fået lyst til at prøve at have noget rør også. Hvad skal jeg gå efter ? er ikke interesseret i kinesere, mere noget Dynaco, Ortofon, Quad eller ? det skal selvfølgelig helst være en gammel svend, men hvad er til at have med at gøre som også, eller kan komme til at lyde godt ? Jeg skal ikke spille højt, og den må gerne passe til mine Magneplanar mk2 fra 1973 (mange Watt) eller til mine Sonus Faber Minima Amator (nyere

) og ret letdrevne.
Nogen der har nogle bud, eller evt. noget til salg ?
mvh Klaus
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
ons 28. aug 2013 14:54
af Ehapa
En dynaco st 70 er jo en klassiker(2x35watt) og er også til at betale. med de højtalere du har skal der nogen watt til
Derfor går det ikke med de mest almindelige ca 15watt push pull forstærkere, .
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
ons 28. aug 2013 17:28
af diamondduck
Jeg har selv en Audio Innovations s500 til salg,men selv om det er en kraftig 25w,tvivler jeg på det er nok til Magneplanar Mk2.Idelt vil 2x75-100w være mere passende.
Den vil dog være ok til Sonus Faber
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
ons 28. aug 2013 18:48
af his067
Jeg har sandeligt kørt et par Maggies med min Radford STA15, og det lød faktisk ret godt med en Philips CD104 som frontend.
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
ons 28. aug 2013 21:23
af spuncut
Hej id19
Jeg har netop færdiggjort renovering af en Sansui AU-111 og den leverer sq godt nok noget af det bedste "rør-fi" jeg har hørt. Det skyldes nok primært at AU-111 ikke er særlig "røret" i klangen. Er en forstærker konstrueret rigtigt bør det jo netop ikke springe i ørene om det er en rør- eller transistor-forstærker.
Desværre hænger AU-111 ikke på træerne
MVH spuncut
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
ons 28. aug 2013 21:30
af id19
Tak for input. Jeg har kig på en Dynaco st 70 til 3k, som nok ca. er mit budget. Jeg har ikke brug for at spille højt, men Magneplanar mk2 kræver en del effekt, kører med en Quad 405 mk1, og nogen gange en Hafler DH 120 som kun er på 60 Watt, det er dog mere end rigeligt. Så måske 25 Watt også er nok, er den dyr sådan en Audioinnovation ? hvad med rør osv ?
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
tors 29. aug 2013 15:57
af jcr1972
Jeg kan tilslutte mig Dynaco ST-70, hvis man lige gør sig den umage at modificere driverne i den. Fås som færdigt kit til en overkommelig pris, men er man lidt fiks på fingrene kan man sagtens selv fremstille noget passende. Jeg har selv et sæt mk4 som blot er ST-70 som monotrin istedet, og jeg skal love for at de 35 W gi'r smæk for skillingen, men først efter at de nye drivere var monteret. De er i det hele taget meget nemme at arbejde i og der er masser af muligheder, alt efter smag. Og så er de generelt bundsolide...
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
tors 29. aug 2013 17:09
af hificlassic
Jeg kan også varmt anbefale de gamle professionelle rør-monotrin fra Siemens, telewatt, Philips og Bofa. De er meget billige hvis man har mod på at købe én ad gangen og vente på den næste, mens de ofte er lidt for dyre som sæt.
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
fre 30. aug 2013 15:15
af id19
Så er jeg sprunget på en Dynaco st 70 (kit 3 år gammel) jeg skal hente den i Sønderjylland om lidt, bliver vildt spændende.
Tak for input
mvh klaus
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
fre 30. aug 2013 20:12
af Tonni
Lad os endelig få nogle billeder og en rapport!!!
Tillykke!!!
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
lør 31. aug 2013 20:45
af id19
Så er der prøvelyttet, og den lyder egentlig ganske fornuftigt, men ikke så godt som min Quad 405-1 som godt nok er blevet modificeret med Burr Browns OPA 627 op-amps + diverse.
Jeg har et problem med rørspillen, idet den glimter blåt i ensretterrøret en gang imellem, og lyden forsvinder, for at vende tilbage lidt efter. Jeg har rokket lidt med røret i soklen, for at finde ud af om der er dårlig forbindelse her, men jeg tror det er selve røret og en forbindelse internt heri.
Indgangsrør er nogle Philips JAN 12AT17C, Udgangsrør er EL34 fra Valve Art, ensretterrøret er et Sovtek 5AR4. Er de gode, eller er der noget at hente ved at sætte nogle andre rør i
Jeg tror ikke den har spillet ret meget, og den er jo kun tre år gammel,, er der noget at hente, ved at sætte andre rør i ? Jeg skal i hvert fald have skiftet Sovtek 5AR4 røret, er det et ok rør, eller er der noget der er bedre? og hvor køber man sådan nogle ?
Det var mange spørgsmål fra en rør novise, håber på lidt assistance.
mvh klaus
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
lør 31. aug 2013 22:10
af spuncut
Skidt at dit ensretterrør allerede skulle være brændt ned
Hvor høj spænding er der på lytten ?
Hvor høj spænding ka' lytten tåle ?
Sidder der en drossel mellem ensretter og lyt ?
(2 stk 1N4007 kan måske klare det ?

)
Ellers er der Pyndt :
http://pyndtshop.dk/advanced_search_result.php?search_in_description=1&inc_subcat=1&keywords=5ar4&x=-622&y=-682Eller Banzai (søg selv) :
http://www.banzaimusic.com/home.phpEller Mikkel :
http://electronics.dantimax.dk/Accessories/Tubes/index.htmlSovtek, Tube Amp Doctor(TAD) og JJ er som regel til at betale og om de er dårligere til at lave ensretterrør end dyrere fabrikater skal jeg ikke kunne sige.
I forbindelse med guitarforstærkere har folk alle mulige meninger om karakteren af "power supply sag" men til Hi-Fi er det vel mest et spørgsmål om holdbarhed....Eller ?
MVH spuncut
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
søn 1. sep 2013 13:50
af id19
Tak for svar
Kan ikke måle noget over lytten pt. det må være fordi ensretterrøret er stået helt af. Der er dog glødespænding på, men kan ikke justere bias via octalsoklerne på fronten, da der er nul Volt nu.
Så i første omgang, køber jeg et Sovtek 5AR4 hos Pyndtshop, så håber jeg der kommer liv igen, så jeg kan få den målt igennem. Der var i øvrigt en ledning der var faldet af et af EL34 rørene, om det har været årsag til nedsmeltning af ensretterrøret, kan jeg ikke vurdere. Men nu går tiden med en grundig gennemgang af forstærkeren, indtil jeg får et nyt ensretterrør.
mvh klaus
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
søn 1. sep 2013 15:26
af spuncut
Hvilket ben på EL34 ?
Re: Rørforstærker, hvilken?

:
man 2. sep 2013 17:38
af id19
Spuncut
Det var ben 6 der hvor der sidder en modstand på 1 kOhm, som forbinder ben 5 med ben 6. Der sidder en transformatorlignende tingest med to tilslutninger parallelt over lytten på størrelse med en lille æske tændstikker, er det en drossel?
I morgen kommer der et nyt ensretterrør (Sovtek 5AR4) fra Pyndt, så håber jeg der kommer gang i spillen.
Har godt set/hørt om, at dioder kan bruges i stedet for ensretterrøret, men jeg har ikke helt overblik over hvad man kan osv. så jeg holder den original, et stykke tid. Men der er ingen tvivl om, at jeg begynder at pille, når jeg ved lidt mere om teknikken.
mvh klaus