Tak ska' i ha' begge to.

Jeg prøver at komme igennem dette indlæg i nogenlunde orden...
Jeg startede med at fotografere relæet - både medens det var monteret - og derefter taget ud igen. Desuden har jeg taget billeder af kontaktfladerne i det omfang det var muligt. det skulle så kunne hjælpe Kenras lidt - da det var det han efterspurgte. (billederne kommer i bunden af dette indlæg)
Jeg afmonterede relæet i den tankegang, at det skulle udskiftes - så derfor ville jeg prøve en sidste gang med lidt mere hårdhændede metoder for at få det til at makke ret.
Den hårdhændede metode bestod i at udlodde relæ - trække fjederen af og kigge på kontaktfladerne, som umiddelbart så ok ud ( men det var de nok ikke, når det kommer til stykket)

.
Så fiskede jeg en fiberpen/glaspen frem og og gav de tilgængelige kontaktflader en mild omgang - kun kontaktfladerne på den bevægelige del af relæet.
Dernæst ville jeg gerne give de ikke-bevægelige kontaktflader en tur, men dette var svært, grænsende til umuligt at gøre - så jeg (som ellers plejer at servicere relæer med dunene fra en Kolibri-unge) - tog et stykke vådslibepapir korn 2500 og gav de ikke-bevægelige dele en nænsom ,men determineret tur med dette. Hvorefter jeg gav alle kontaktflader et strejf af noget af det unævnelige. Normalt gør jeg det at trække et stykke alm. printerpapirstrimmel, vædet med isopropylalkohol igennem- men altså denne gang...med vådslibepapir korn 2500.
Ja- jeg ved godt, at jeg forulemper overfladebehandlingen af kontakterne, men....
Jeg eksaminerede desuden de tilhørende printbaner (Tak, Helikon) for brud - men der var ikke umiddelbart tegn på sådan noget - heller ikke ved tæt-på-kig.
efter denne noget "grove" service af relæet monterede jeg relæet igen - og nu er lyden fuldstændig klippestabil i begge kanaler - selv med lidt "tapping" med træpind. Så noget må jeg have gjort rigtigt. Så denne opgaves resultat har gjort, at jeg har besluttet at undlade at udskifte relæet for nuværende.
Men hos mig går det normalt sådan, at når jeg har løst ét problem, så opstår der et nyt - ofte afledt af min aktivitet. Det er så dét, som skete her:Når jeg tænder den pågældende 2245, klikker relæet ind med det samme - som i 0,2 sekund. Normalt skal der gå nogle få hele sekunder - 3-4 stykker. noget er gået galt.
Jeg er opmærksom på, at der på disse relækredse oftest/altid sidder en kondensator, som styrer tiden (tidskonstanten) - kan det være den, som er sat ud af spillet? Hvordan kan det være, at relæet slår til med det samme.
Kan nogen komme med en tanke her? Ja- jeg har formentlig lavet noget forkert, men hvordan søger jeg mon?
her er lidt billeder.
Du har ikke de nødvendige tilladelser til at se vedhæftede filer i dette indlæg.