Side 1 af 1

Beolab 5000

Indlæg: man 7. maj 2012 10:28
af his067
Jeg sidder og kigger på diagrammet til en Beolab 5000 (den med regnestokken). Jeg har købt sådan en brugt, for siden den kom på markedet i 1967, da jeg var meget ung teenager, har jeg lovet mig selv, at en dag ville jeg købe en--- udelukkende på grund af designet, som jeg stadig synes er genialt!
Det siges oven i købet rundt omkring på nettet, at den lyder fantastisk godt, når den er restaureret. Så jeg har lavet en stykliste over elektrolytkondensatorer (der er søreme 73 af dem!) og har købt de fleste af dem som forberedelse til et større weekendprojekt. Alle dem jeg har købt er Nichicon, forresten.

Nu har jeg så to spørgsmål:
1) Der sidder en 2200 µF / 100V kondensator efter ensretterbroen i den regulerede strømforsyning. Der er plads til en meget større en. Kan jeg sætte sådan større en i (f.eks. 10000 µF?)
2) der sidder to 3300µF / 50V i udgangene. under alle omstændigheder får de en 4.7 µF film kondensator i parallel, men er der nogen, der har erfaring med at erstatte dem med 1:1 udgangstransformatorer? Kan det betale sig (altså, lydmæssigt. Financielt er det jo vanvid ;) )

Re: Beolab 5000

Indlæg: man 7. maj 2012 10:42
af Fredmarantz
Jeg ville prøve at beholde/finde nye 2200/100V + 3300uF/50v - da det jo er dem, den er født med. Tilmed kunne det vel blive et negativt issue for ensretteren, hvis du sætter for stor kapacitet i??
D.Duck her på siden er temmelig vidende vedr. bl.a. Beolab 5000 - så måske kunne du rette henvendelse til ham? - eller endnu bedre - hvis han nu så denne tråd - at han kunne vejlede dig, så vi alle kunne få glæde af det....

Kan godt forstå, at du kan lide den Beolab 5000. Jeg synes også, at det er et ikonisk stykke Hifi - smadderflot.

Vh
Freddy

Re: Beolab 5000

Indlæg: man 7. maj 2012 20:25
af Tube mania
2) 3300µF / 50V i udgangene. under alle omstændigheder får de en 4.7 µF film kondensator i parallel, men er der nogen, der har erfaring med at erstatte dem med 1:1 udgangstransformatorer? Kan det betale sig (altså, lydmæssigt. Financielt er det jo vanvid ;) )[/quote]

NEJ...det kan/må du ikke. Du er bedst tjent med at skifte disse ud med samme værdi.

Jeg synes godt den 2200 i strømforsyningen kan ændres til 4700, men som Fred siger...lad os høre hvad D.Duck mener om det.
mvh

Re: Beolab 5000

Indlæg: man 7. maj 2012 21:43
af r-l-b
det er et smukt sæt - navnlig tuneren med Görler hjerte imponerede mig - jeg tror Bent med piben på avatar'en herinde overtog mine - gad vide om han også restaurerede dem

Re: Beolab 5000

Indlæg: man 7. maj 2012 22:31
af his067
Et tillægsspørgsmål: er der nogen fordel i at gøre udgangskondensatorerne bipolare (eller har jeg misforstået hvordan de virker: de spærrer da stadig for DC)?

Re: Beolab 5000

Indlæg: man 7. maj 2012 22:40
af Tube mania
De er forspændt med halv forsyning...i dette tilfælde 30V og skal derfor ikke være bipolare...heldigvis :thumbsup:
Bipolare er dårligere end alm lytter, men nødvendige i delefiltre. De er i øvrigt bare 2 alm lytter som er koblet i serie ryg mod ryg...dvs + mod + eller - mod - og så skal de have den dobbelte værdi hvis man selv laver dem efter omstående metode.