Hvilke JBL til en Marantz 1030?

Har endelig fundet en Marantz 1030 i mint condition. Hvilke JBL-højttalere skal jeg gå efter? Har p.t. et sæt Celestion Si12. Rummet er ikke stort - ca. 16 m2 - og der er ikke plads meget store kabinetter.
KenRas skrev:Jeg har i en længere periode haft en Marantz 1030 stående i elektronikværkstedet, som har drevet et sæt B&O S45. Det er en lydmæssig fremragende kombination, men det er selvfølgelig ikke JBL.
S45 kan man dog finde allevegne![]()
Mvh Kenneth
x-tian skrev:KenRas skrev:Jeg har i en længere periode haft en Marantz 1030 stående i elektronikværkstedet, som har drevet et sæt B&O S45. Det er en lydmæssig fremragende kombination, men det er selvfølgelig ikke JBL.
S45 kan man dog finde allevegne![]()
Mvh Kenneth
De er da værd at prøve om end ikke andet så p.g.a. prisen det kan jo nærmest ikke gå galt
Fredmarantz skrev:I løbet af denne tråd er der flere, som velmenende har prøvet at rådgive "Ipdal" (trådstarter) til indkøb af højttalere. Desværre har disse (velmente) forslag ikke særlig meget drejet sig om JBL-højttalere, som Ipdal tydeligt gerne vil indkøbe og efterspørger rådgivning til.. Derfor har ipdal oprettet en ny tråd, hvor han formentlig håber på at få gode ideer til , hvilket JBL-højttalere han med fordel kunne skaffe sig til sin Marantz 1030:
viewtopic.php?f=557&p=120709#p120709
Vh
Freddy