Hej i forum
Er der måske nogen her, der har stødt på disse og kender noget til dem ?
Fik dem fra Lauritz.com i Odense..
Der står noget ala "MO-RANGE" på dem..
https://www.lauritz.com/da/auktion/hjem ... /i6364990/
cdp skrev:Hejsa.
Tillykke med købet - det ser ud til der nok skal ofres lidt tid på enheder og finish, men det har du sikkert en plan med.
Ud fra Audioscans selvbyg katalog ligner det Coral studio 400, seriens fragskib. Lidt info fra link herunder.
https://www.diyaudio.dk/2012/10/Coral-loudspeaker.html
cdp skrev:Mange af den tids byggesæt, kunne der tilkøbes halv/helfærdige kabinetter - dine " kunne " være rent selvbyg, men er i tvivl, da jeg synes jeg har set de terminaler på samme sted før - måske et snedker klon..
EDIT - nu sidder vi jo mange og tænker - får vi mon en komplet "rebuilt" tråd herinde,,?
cdp skrev:Det er godt, det er i øvrigt meget eftertragtede enheder, der kan spille uhyggeligt højt selv med beskeden effekt.
Hvis du søger lidt omkring herinde, vil du finde flere tråde om coral hjt. Bruger Ferr/Niels havde et stort projekt kørende på et tidspunkt. Så han kan sikkert svare på det meste.
cdp skrev:Ift. fotos ligner det spånkabinetter med finerede forkanter eller lister. Hvis ellers alle enheder og filter er ok, har du gjort et godt køb. Og med lidt fornuftig finish er der stadig et godt stykke op til de ca. 10k, som nogen forlanger. Afhængig af dimensionering af kabinet, ville jeg som minimum afstive det med et kryds indvendig. Samtidig ville jeg lege lidt med dæmningen indvendig, da mange større hjt. lider af for meget kabinet lyd, især basrefleks. Men det er kun min sparsomme erfaring.![]()
Spædende at se det indvendige også.
Hvordan laver man bedst/smartest et indvendigt kryds? Har lavet yderligere indvendig dæmpning.
Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 4 gæster