Side 1 af 1

Afløser for B&W DM7mkII

Indlæg: tors 11. okt 2012 14:13
af pback
Hej Vintagedrenge og -piger :)

Jeg har et forstærkersæt bestående af en Kenwood L-07C og tilhørende L-07M effektforstærkere (nogle kan måske huske denne tråd http://vintagehifi.dk/forum/viewtopic.php?f=556&t=1626, hvor X-Ray var så venlig at hjælpe mig med at få L-07C'eren til at spille igen), som trækker et par B&W DM7mkII. De gamle B&W spiller såmænd fint og fejler ikke noget, jeg er bare blevet ramt af den (efter sigende ret udbredte ;) ) sygdom, der hedder at jeg er blevet lidt træt af at se på dem, og gerne vil prøve noget nyt.

Jeg har altid været lidt forelsket i de klassiske JBL (altså JBL l-100 og i den dur), men jeg ved i virkeligheden ikke , om det ville være et passende match? Jeg har ligeledes hørt godt om Pioneers HPM-serie, som, i hvert fald af udseende, må siges at minde en del om dem.

Inden jeg for alvor begynder at kigge mig om, ville jeg lige høre herinde, om der skulle være nogle gode bud på, hvad jeg skal holde øje med :)

Mvh Peter

Re: Afløser for B&W DM7mkII

Indlæg: tors 11. okt 2012 15:56
af csso
Hej Peter

Fedt sæt du har der!!!

Kenwood syntes jeg går godt i spænd med Tannoy.
Kenwood har, i mine ører, en lidt varm og rolig klang - meget lig Accuphase.

Jeg har, eller har haft, begge dele spændt for et par 15" Gold Monitors - det kan kun betegnes som en succes.

Re: Afløser for B&W DM7mkII

Indlæg: tors 11. okt 2012 17:20
af pback
Tak for svaret :)
Sådan et par 15" Gold Monitors ville helt sikkert være fantastisk at have stående, men de er nok lidt uden for mit SU-ramte budget ;)
Højtalerne skal kunne erhverves for maks. 4-5000 kr og gerne mindre.

Re: Afløser for B&W DM7mkII

Indlæg: tors 11. okt 2012 17:48
af csso
Her er et sæt der ikke er så dyre som MG

http://www.dba.dk/hoejttaler-tannoy-dev ... -85359341/

De lyder faktisk godt, og så kan der bygges bedre kabinetter for få midler

Re: Afløser for B&W DM7mkII

Indlæg: tors 11. okt 2012 19:23
af Almarx
På Gul&Gratis kan du finde disse QLN Splitfield, det er sæt højtalere af bedste kvalitet og det er mærkeligt de ikke er solgt:
http://www.guloggratis.dk/radio-tv/hojt ... hoejtalere

Re: Afløser for B&W DM7mkII

Indlæg: man 15. okt 2012 15:17
af pback
Tak for svarene :)