Side 1 af 2

IMF TLS80-2

Indlæg: man 27. maj 2013 23:06
af id19
Hej forum
Har lige anskaffet mig et sæt IMF TLS80-2, alle enheder spiller, og er de originale. Det ærgrer mig en del, at der er hakker i basenheden (KEF 139) er der nogle der har en ide til hvordan man kan slippe af med dem, tænker på spartel og ny alufolie??? som jeg ser det, er det noget jeg skal leve med, men det kunne jo være der var en der havde en god ide.
Jeg har tænkt mig at skifte alle kondensatorer i delefiltret til folie, også dem på 60 og 100 mfd, men er i tvivl om hvorvidt, det vil ændre højttalerens lyd, eller om man bør udskifte elektrolytter med elektrolytter og folie med folie, nogen der har erfaringer?
Ellers må jeg sige, at de spiller ret godt, er dog lidt bekymret for min QUAD 405-1 som bliver meget varm, selv ved moderat lydstyrke.
Jeg mangler i øvrigt de 2 rektangulære emblemer til fronterne, måske er der en der har sådan nogle liggende?

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 00:03
af spuncut
Hej id19 (Citroen ?)
Transmissionsliniehøjtalere er ret så sultne.
Foliekondensatorer er på næsten alle fronter bedre end elektrolytkondensatorer lige på nær den fysiske størrelse i forhold til kapaciteten.
MVH spuncut

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 06:09
af KlausM
id19 skrev: Det ærgrer mig en del, at der er hakker i basenheden (KEF 139) er der nogle der har en ide til hvordan man kan slippe af med dem, tænker på spartel og ny alufolie??? som jeg ser det, er det noget jeg skal leve med, men det kunne jo være der var en der havde en god ide.


Hvis du øger vægten af membranen ændrer du enhedens karakteristika (fx resonansfrekvens), så jeg ville se stort på kosmetikken og nyde lyden.

Mvh Klaus

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 09:52
af Sandie
Hej
Jeg har samme dilemma mht. ledelige mærker i folien/polysterenen i en Kef b138b'er. Jeg er ikke gået igang med at udbedre skaden endnu.

Min plan er at udskære et stykke alm. alu-folie til passende størelse. Montere det på fronten af menbranen med monteringslin (fål i spray-form, anvendes til at klistre stencils på emner i forbindelse med airbrush, det giver ikke rigigt nogen tillægsvægt). Så vil jeg lave en afmaskning, som gækker gummikantophænget og så enten via spraydåse eller airbrush at tilføre lidt farve.

Polysteren er jo ret følsomt for læsioner og disse skader kendes nok rigeligt rundt om. Påpasseligheden ved at tilføre massen af membranen skal altid iagttages; men deb samlede masse af selve membranen er altså 37,5g så der skal sku svines med både alufolien, lim og lidt maling før at ovennævnte vægt ændres signifikant

mvh
Sandie

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 15:19
af id19
Hej

Ja ID19, DS20 mv. er min anden passion.
Jeg har besluttet at skifte alle kondensatorer ud med PCA folie fra FreQuence, denne kondensator har jeg gode erfaringer med (det er 400V, så de er kæmpestore), spolerne udskifter jeg med nogle med 1,2 mm tråd, og så en bedre intern wiring. Umiddelbart bliver højttalerene endnu svære at drive, pga. den mindre seriemodstand i spolerne og kablerne ?
Jeg giver KlausM ret, jeg vil ikke umiddelbart gøre noget ved basenhederne, jeg sætter noget nyt frontstof på i stedet for, selvom de ser fede uden. Men vil gerne høre mere om Sandies projekt, almindelig alufolie (sølvpapir) er det ikke for tyndt?

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 15:24
af mcs_5
id19 skrev:spolerne udskifter jeg med nogle med 1,2 mm tråd

DC-modstanden i spolerne kan nogen gange været regnet med i filterfunktionen, så det kan give lidt afvigelser hvis du skifter til andre spoler.

Venlig hilsen

Mikkel

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 15:45
af Hackenberg
Undskyld, Mikkel, men det er producent-B..S...
Tolerancer i, selv de bedste, enheder overstiger de forskelle der kan opstå ved ændring fra f.eks. 0,5 ohm til 1ohm spoler. Specielt når det gælder vintage konstruktioner som oveni kan have aldersbetingede ændringer.
Men prøv uden kærner. DET gør en forskel!!!

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 16:03
af mcs_5
Hackenberg skrev:Undskyld, Mikkel, men det er producent-B..S...

Ikke altid.

Men prøv uden kærner. DET gør en forskel!!!

Men hvis du skifter fra en spole med tyk tråd og kærne, til en spole med samme trådtykkelse uden kærne, giver det en stor forøgelse i modstand. Hvis spolen sidder i serie med basenheden, kunne en god kærne være bedre (efter min mening).

Venlig hilsen

Mikkel

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 17:27
af id19
Jeg måler en reduktion på 0,13 ohm mellem 1,2 mm tråd og 0,5 mm tråd på en 5,75 mH spole (begge med kerne), så lidt betydning har det.
Jeg har ikke så store luftspoler på lager, så jeg prøver med kerne først. Og jeg skal nok alligevel se mig om efter en kraftigere effektforstærker, har desværre lige byttet min trofaste Nakamichi PA5E-2 væk :-(, den kunne garanteret være god til IMF. Er der nogen ideer til hvad en velegnet effektforstærker kunne være for en (selvfølgelig gerne en gammel en)?

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 19:19
af spuncut
Hej id19
Hvor mange % svarer reduktionen til ?
Luftspoler oppe i lagkage-kaliber bør nok
udløse overvejelser i retning af elektronisk
delefilter.
Jeg ved ikke hvad det er for en Hafler
du har, men de plejer da at kunne trække
det meste.
MVH spuncut

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 19:40
af id19
Hej, den ohmske modstand i spolen er reduceret med 9,7% (spolen i serie med bassen). Min Hafler er en DH 110 (manufactured by Electrolab Odense) dvs. med 400 VA ringkerne, jeg har selv opgraderet med 25 A ensretterbro og 22000 MFD ladelytter. Når jeg har samlet højttalerene vil jeg prøve hvordan den klarer det. Den har umiddelbart mere strøm en QUAD 405. Jeg er netop gået i gang med udskiftning af kondensatorer og spoler i delefiltrene.

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 21:29
af spuncut
10% det er ikke mange db...
DH110 er da vist en forforstærker, eller tar' jeg fejl ?
MVH spuncut

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: tirs 28. maj 2013 23:21
af id19
Næ, det er en effekt, meget lille med 60 Watt/side. Eller en meget stor forforstærker:-). I øvrigt er den rimeligt vellydende pga. en del opgradering.
Jeg tænkte faktisk på om man kan lave bi- eller triamping på sådan et sæt IMF, men det er jo noget seriedelefilter, og så er der måske heller ikke meget IMF tilbage, det er måske lidt synd.
Delefiltrene er nu færdige, så mangler der lige intern wiring og montage.

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: ons 29. maj 2013 02:16
af spuncut
Tror du alligevel ikke at du mener DH-120 ?
http://www.hifiengine.com/library/hafler/dh-120.shtml
Bi/tri-amp : Ikke med et seriefilter, hver sektion kortslutter
jo det frekvensområde som ligger uden for dets respektive
højtaler's arbejdsområde.
Desuden har jeg aldrig fattet bi/tri-amp uden elektronisk
delefilter. Det kan umuligt være sundt for forstærkeren at
arbejde i så store impedansudsving, især ikke hvis den har
høj modkoblingsgrad.
Har du mon et billede af delefiltret ?
MVH spuncut

Re: IMF TLS80-2

Indlæg: ons 29. maj 2013 07:17
af Sandie
Man kan sagtens lave luftspoloer til bassen, bare tråden er tyk nok! Det kommer godt nok til at veje en hel del. Men hvad gør en dråbe mere i Atlanterhavet. Med den vægt IMF'erne har, så gør det ingen ting. IMF har formodentlig afstemt deres delefrekvenser i forhold til enhederne og at det er en transmissionslinie. På IMF's hjemmeside kan man se at de ændrede totalt på delefilteret i deres sidste IMF mk. IIV.

Alle IMF'er har en meget høj drifteffekt. OP imod 25W og det kræver altså sin forstærker. De skriver at man kan komme anvende fra ca. 50W men så må det være en ren klasse A forstærker. En effektforstærker på mellem 100 og 150W anser jeg for det mindste. Ellers ricikerer man afbrændte diskanter, da den let kommer til at "klippe" rigeligt. Det har jeg selv bitterligt erfaret