AKAI SS-100

Rosinen i pølseenden

AKAI SS-100

Indlægaf acj1980 » fre 31. jan 2014 02:04

Har her til aften fået sådan et sæt, egentlig et sjovt par da de kan hægtes sammen således de blot minder om en kasse med håndtag, dataene er 10"bas og 2.5" diskant max 10watt i 8ohm, udfra designet tror jeg vi er tilbage omkring 1971-73, billeder følger, indtil da må i lige søge efter visuelt indtryk på nettet, er der nogen der kender til dette sæt? og er det noget værd ?

Mange hilsner

Alex
acj1980
 

Re: AKAI SS-100

Indlægaf Dan63 » fre 31. jan 2014 22:56

Hej Acj1980

De lyder godt nok til at være et pudsigt sæt, er de så lavet i materialer, så de er til at slæbe med?
Er lyden så nogenlunde.:)

Mvh Dan
IMF RSPM mk4 Min førerhund vil ikke sige, hvordan de ser ud, men de lyder godt:)
Dan63
 
Indlæg: 646
Tilmeldt: 24 jun 2012
Lokalitet: Brøndby Strand

Re: AKAI SS-100

Indlægaf acj1980 » lør 1. feb 2014 01:29

De er lavet i (vil jeg gætte på) krydsfinér i sådan en sjov form så bunden er rektangulær mens fronten er en anelse skrå, denne skrå front passer direkte over på den anden som er modsat skrålig, de er grønlige med noget gråt frontstof, jeg har lige prøvet og ha den ene sat til, der kommer da lyd ud, men jeg mangler rum følelsen da jeg kun testede den ene, de bruger alm jack-stik som jeg ikke lige har 2 af, så det skal lige skaffes.

Men udfra det jeg hørte virker det som om de har en god følsomhed, når man bruger en 10" til sådan en kasse og den kun har 10watt max effekt må den jo kun kunne være følsom, desværre står der ikke angivet hvor meget, jeg vil tro den er et sæt man har kunnet købe som tilbehør til en af deres så glimrende spolebåndoptagere.

Mange hilsner

Alex
acj1980
 


Tilbage til Højttalere



Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 15 gæster