af his067 » tirs 9. mar 2021 15:07
jo, da. det virker.
Den midterste flaske skal vædes med destilleret vand. Pas på at den ikke er våd, den skal bare være fugtig. Efter et par uger lugter den lidt surt, men det er der så vidt jeg husker ikke meget at gøre ved.
Jeg synes at huske at der skulle være en "Parostatic Preener" i sættet også. Det er sådan en rund velour tingest som man også fugtede med dimsen i den midterste flaske. Det virkede godt nok, men blev senere udkonkurreret af diverse kulfiber-børster.
Du kan læse mere om the
Parostatik Preener her:
https://www.reddit.com/r/vinyl/comments/37mdhp/watts_parostatik_disc_preener/PS: Jeg har også hele mit liv set den som "parastatik" (og dit sæt hedder ganske rigtigt "Parastat"). Men nu ser jeg at det er altså
parostatik (med "o", ikke "a") når det er "Preeneren". Mystisk.
Oracle Delphi Mk 5.5, Mørch DP-8, PT: Ortofon SPU Royal N, NLE22 med batteriforsyninger, Lyngdorf CD2, Roon Rock, Lyngdorf TDAI 3400, Sansui PS 112C HT kabler, Martin Logan Vantage....og en frygtelig masse andet.