Jeg er med på at der andetsteds i Forum findes indlæg for køb og salg.
Mit ærinde omhandler kun råd og vejledning.
Efter eventuelle gode råd vil jeg måske købe - men kun en vare, hvor både det mekaniske og lyden er ok.

-----
Jeg er helt ny i dette forum.
Jeg har en del 78 plader liggende.
Jeg er med på, at det kræver en særligt pickup og nål.
Jeg har selv haft en grammofon engang, som havde en vendbar pickup. Nu har jeg en pladespiller, som desværre kun er til 45/33. Jeg vil gerne kunne høre mine gamle 78-plader i en god kvalitet.
At grammofonen er brugt genererer mig ikke. Men at skulle justere og pille ved en grammofons indre dele har jeg ikke tilstrækkelig mod og indsigt til at kunne gøre.
Derfor skal løsningen for mig være en brugt grammofon, som uden videre kan køre og afspille på et jævnt niveau, altså uden helt ekstreme krav.
Løsningen kunne for så vidt også være en ny grammofon, hvis de findes.
Og det sidste er prisniveauet. Jeg er parat til at betale op til 2000,- kr. Det er måske ikke særlig meget. Men jeg har også andre hobbyer, som jeg gerne vil kunne bruge penge på.
Min forstærker er en Philips FR975. Jeg købte vist for omkring 8 - 10 år siden. Den skulle vel have den fornødne indgang (for MM-spole)?
Håber på råd og vejledning. På forhånd tak.
Hilsen
Jørgen L.