Side 1 af 1

Luxman PD 291 dæmpnings silicone

Indlæg: tirs 17. okt 2017 22:14
af DrHagge
Hej alle.

Er der nogle der har prøvet at skifte dæmpnings silikonen i en luxman pd 291? Jeg har nu haft den skilt ad, men støder lidt mod en mur og kan ikke komme videre.

Google hjælper ikke ret meget.

Re: Luxman PD 291 dæmpnings silicone

Indlæg: tors 19. okt 2017 21:04
af cdp
Hejsa
Nu er jeg ikke expert på området, men jeg fornemmer din arm sænker for hurtigt ned..
Lidt søgen rammer dette produkt: http://turntablebasics.com/silicone.html
- og lidt omkring håndtering: https://www.youtube.com/watch?v=A4caGzQ ... M8Sk#t=470

Viskositet afhænger jo af konstruktionen - jo mere volumen, der flyttes med, jo tyndere olie - selvfølgelig afhængig af kraften " stemplet " trækkes ned med. Dette blot info fra en amatør. ;)

Re: Luxman PD 291 dæmpnings silicone

Indlæg: fre 20. okt 2017 12:03
af DrHagge
Hej Carsten.

Det er præcis den type silikone jeg har købt. Videoen har jeg også set. Det er dog et andet værk i min luxman. Det er der jeg kommer til et punkt, hvor jeg ikke rigtig kan komme videre.

Men du har ret, armen dropper for hurtigt/hårdt.

Re: Luxman PD 291 dæmpnings silicone

Indlæg: fre 20. okt 2017 19:13
af cdp
Hej igen
- Jeg har desværre ikke kigget det indvendige efter på en ( i øvrigt meget lækker ) Pd 291, men mon ikke andre byder ind, hvis du venter lidt. Hvis noget er samlet, burde det jo også kunne adskilles... ;)

Re: Luxman PD 291 dæmpnings silicone

Indlæg: tirs 31. okt 2017 21:52
af DrHagge
Tak Carsten;)