Beocenter 1800

Analog når det bedst

Beocenter 1800

Indlægaf Kjærulff » tirs 28. feb 2017 16:54

Hej alle
Min mor har en Beocenter 1800 som hun er meget glad for. Den har nu fået en fejl, hvor pladen pludselig sætter farten ned under afspilning. hun skal så lige sætte farten op igen med fingeren, så kører den et stykke tid, for så at gå ned i fart igen. Er der en der har et bud på hvad der kan være galt, om man kan lave det selv, eller et sted hvor man kan få det repareret? (helst billigt)
Mvh. Kjærulff
Kjærulff
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 28 feb 2017
Lokalitet: Birkerød

Re: Beocenter 1800

Indlægaf cdp » tirs 28. feb 2017 21:28

Hej kjærulff
Hvis du kigger på link, kan du se hvilke 2 muligheder, der bl.a kan være skyld i manglende trækkraft. En slap/tør rem og ditto mellemhjul, og forbindelsen mellem disse og motoraksel. Mellemhjulet kan muligvis vækkes til live igen.. Check i første omgang dette, - det koster jo ikke meget.. ;)
https://www.google.dk/search?q=beocente ... gzQrcYs7SM:
Mvh. Carsten
cdp
 
Indlæg: 1764
Tilmeldt: 27 sep 2011
Lokalitet: midtfyn

Re: Beocenter 1800

Indlægaf Kjærulff » tirs 28. feb 2017 22:22

Hej Carsten
Tak for dit svar, det vil jeg forsøge mig med
Hvis det nu ikke virker, har du så et bud på hvor jeg kan få det lavet - gerne billigt
Mvh. Morten
Kjærulff
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 28 feb 2017
Lokalitet: Birkerød

Re: Beocenter 1800

Indlægaf Kjærulff » ons 1. mar 2017 13:40

Hej Carsten, eller andre der kan hjælpe
Det lader til at både rem og mellemhjul er slidte. Er der en der har et bud på hvordan man eventuelt vækker mellemhjulet til live igen, og ved I hvor man får en ny rem
Mvh. Morten
Kjærulff
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 28 feb 2017
Lokalitet: Birkerød


Tilbage til Grammofoner



Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 10 gæster