Side 1 af 1

Måling på kondensatorer.

Indlæg: man 30. dec 2019 23:20
af Mogens
Mit spørgsmål drejer sig om måling på kondensatorer med ESR meter. ESR tabeller omhandler altid kun elektrolytter og fra 1 uF og op. Måler man ikke ESR på alm. kondensatorer med små værdier i pF og nF størrelser???
Mvh. Mogens.

Re: Måling på kondensatorer.

Indlæg: tors 2. jan 2020 18:16
af Mogens
Og så lige et spørgsmål mere....

Hvad er værdien på en meget gammel kondensator påtrykt 1 uuF ???

Mvh. Mogens.

Re: Måling på kondensatorer.

Indlæg: tors 2. jan 2020 18:20
af Elektronik
1 µµF = 1pF. ;)

Re: Måling på kondensatorer.

Indlæg: tors 2. jan 2020 20:40
af Mogens
Jeg takker :Thumpsup:

Re: Måling på kondensatorer.

Indlæg: tors 2. jan 2020 23:55
af Katoden
ESR målinger er kun interessant for elektrolytkondensatorer med flydende elektrolyt fordi disse har den største risiko for at ændre indre modstand over tid.

I de fleste elektrolytkondensator er der i modsætning til andre kondensatorer en væskeformig elektrolyt. Elektrolytten kan udtørre ganske langsomt alt efter de forhold som kondensatoren er udsat for. Når elektrolytten forsvinder ophører kondensatoren med at fungere og den indre modstand (ESR) stiger.

Hver gang en kondensator påtrykkes spænding vil en process starte som vil opbygge et oxid-lag på kondensatorens aluminiumsflader. Ilten tages fra elektrolytten. Derved bliver der noget brint i overskud.
Hvis trykket af brint bliver for stort i forbindelse med opladningen vil brinten forsvinde gennem den ventil som der altid er i en elektrolytkondensator. Hvis der er noget elektrolytvæske i vejen (mellem brintlommen og ventilen) kan denne også blive trykket med ud - man siger at kondensatoren sovser. Det sker specielt når kondensatoren er monteret med ventilen nedad.
Væsken kan også forsvinde som resultat at varmepåvirkninger udefra eller indefra, p.gr.a en høj rippel eller p.gr.a. alm. ældning (afhængig af kvalitet).

Re: Måling på kondensatorer.

Indlæg: tirs 7. jan 2020 00:31
af Mogens
Tak for det uddybende svar og forklaring, det giver god mening :cool1: