Jeg har fået foræret et Kenwood oscilloskop. Men hvordan bruger man egentligt sådan et? Er der nogen af jer der ved hvor eller hvordan man finder 'Oscilloscopes For Dummies' ?
Re: Brug af Oscilloskop
: tors 8. jan 2015 19:55
af Tube mania
Oscilloscope kan ikke stå alene. Det skal bruges i sammenhæng med tone-generator og en dummy. Dummy = belastnings-modstand. Har man disse ting kan man starte med at sætte tone generator til en indgang og oscilloscopet til udgangen som er belastet med dummyen. Så kan du se den sinus generatoren levere i forstærket form på udgangen. Så er du igang, men det kan bruges til MEGET mere.
Har man ikke en tonegenerator, findes der en del programmer der kan gøre et lydkort til en, eller en funktionsgenerator... Bare google tonegenerator eller function generator samt operativsystem... Så er der dømt eksperimenter!