Side 1 af 1

musikken

Indlæg: søn 31. mar 2013 02:09
af Torben
en meget trist nyhed - har just været på opgaver i London, ville som altid falde forbi H.M.W. i Oxford Street, hvad jeg dog ikke har skrevet lister om og købt af musik der.
Nu! jah den klasssiske afdling nede i underetagen er fyldt med tomme hylder - det hele er ingenting!
Talte med en medarbejder som fortalte mig at resten af huset også var på randen af lukning!
En sørgelig men sand historie.
mvh. Torben

Re: musikken

Indlæg: søn 31. mar 2013 09:56
af KlausM
Ja det er deprimerende, især da både den nærliggende Virgin Mega-store og Tower Records på Picadilly Circus allerede er lukkede; der er ikke meget musik butik at komme til London efter mere.

Mvh Klaus

Re: musikken

Indlæg: søn 31. mar 2013 10:20
af his067
KlausM skrev:Ja det er deprimerende, især da både den nærliggende Virgin Mega-store og Tower Records på Picadilly Circus allerede er lukkede; der er ikke meget musik butik at komme til London efter mere.

Mvh Klaus

I kan finde vinyl til hjertets fryd her:

http://www.recordstoreday.co.uk

Selv om det er hårde tider er det ikke helt umuligt.

Re: musikken

Indlæg: søn 31. mar 2013 13:15
af bjerager
Ja, da jeg var derovre for en uges tid siden kneb det også med at finde gode steder - jeg fandt dog et par bikse i Soho..

Re: musikken

Indlæg: man 1. apr 2013 01:45
af Torben
Enig i sorgen - "bikse" er der stadig i London, jeg fandt flere. Men de store butikker er det ude med.
Tower på Piccadilly var min favorit, man kunne drysse forbi sent om aftenen og sidde og lytte til det man nu var i humør til!
Snerer overtog Virgin butikken - det var en anden og langt kedeligere oplevelse.
Der er stadig special butikker - men oplevelserne, de er ikke mere!
hilsen Torben

Re: musikken

Indlæg: man 1. apr 2013 01:52
af Torben
"TOTTAS BASEMENT TAPES"
Dylan!
Der er stadig legendestudier rundt i verden - for en tid siden fik jeg i Sverige stukket en cd i hånden - om jeg ville "lyssna" til "ljudet"
Det var en svens sanger Totta Näslund der havde lavet en række optagelser i legendestudiet i Stockholm "Hammerbystudiet" de havde så lavet denne optagelse med båndgrej, musikken har den Vintage lyd der er så rigtig.På indersiden af omslaget er der et billede af noget af optageudstyret - brede og almindelige bånd.
Han har altid været Bob Dylan tilhænger - og har så lavet denne optagelse.
Det lyder godt.
Prøv selv!
Det er en Capitol - den hedder "Tottas Basement Tapes" nummeret 50999 631592