Side 1 af 1

Grundkursus

Indlæg: ons 11. nov 2020 15:33
af cdp
Nyttig viden og sjov læsning, for alle der ønsker basal viden om komponenter, relæer og Ohms lov. ;)
http://www.jernhesten.dk/Elektronik/Kursus/Relaeer.htm
https://www.qrv.dk/ohmslov.php

Re: Grundkursus

Indlæg: ons 11. nov 2020 16:34
af Elway
cdp skrev:Nyttig viden og sjov læsning, for alle der ønsker basal viden om komponenter, relæer og Ohms lov. ;)
http://www.jernhesten.dk/Elektronik/Kursus/Relaeer.htm
https://www.qrv.dk/ohmslov.php


Fedt! jeg er ikke elektronik-kyndig, så der er noget at læse på.

Jeg har lige "klippet" lidt i dit første link så det ikke starter ved relæer, men på "hovedsiden"

http://www.jernhesten.dk/Elektronik/Kursus/

Re: Grundkursus

Indlæg: ons 11. nov 2020 17:39
af KenRas
Det ligner noget brugbart materiale for hifi amatøren der gerne vil forstå det fundamentale omkring komponenter og Ohms lov.

Interessant (og sjovt for mig) at forfatteren starter første lektion, første sætning med at fastslå at strømmen løber fra plus til minus. Da jeg startede som elektronikmekaniker lærling i flyvevåbenet i 1976, løb strømmen fra minus til plus. Vi fik dog af vide at på de tilsvarende civile uddannelser, løb strømmen fra plus til minus. Som jeg husker det var det noget med elektronstrøm og hulstrøm. Da meget grej dengang i forsvaret kom fra USA, hvor man netop bruger at strømmen løber fra minus til plus, så var det reglen på de militære elektronik uddannelser.

Så det er sådan det stadigvæk er i min verden. Men sådan er der jo så meget :p

Mvh Kenneth

Re: Grundkursus

Indlæg: ons 11. nov 2020 17:57
af snod
KenRas skrev: at strømmen løber fra plus til minus.

Når man kigger på et diagram med dioder og transistorer (og pile), er det nemmere at få overblik.
Synes jeg.
Men at så elektronerne vist løber den anden vej er en anden sag.

Re: Grundkursus

Indlæg: ons 11. nov 2020 18:54
af cdp
Ja, det kan lyde lidt indviklet.. ;) - men lidt af forklaringen kunne jo være dette:
Da elektronerne er negative, sker driften imod feltretningen, dvs. fra batteriets minuspol mod dets pluspol. Dette svarer dog helt til en bevægelse af positive ladninger i feltretningen, og man fastholder derfor, at strømmen går fra plus til minus.

Re: Grundkursus

Indlæg: ons 11. nov 2020 23:41
af spuncut
Strømmens retning er for og så vidt ligegyldig, da det blot er et spørgsmål om fortegn. I en samtale om elektronik er det dog vigtigt at man taler samme retning, desuden er de gængse diagramsymboler tegnet under forudsætning af at strømmen løber fra plus til minus. Strømretningen fra plus til minus kaldes "Conventional flow" på vestjysk. den anden vej, fra minus til plus kaldes for "Electron flow".
MVH Henning

Re: Grundkursus

Indlæg: søn 4. sep 2022 19:53
af cdp
Måling og udskiftning af lytter/kondensatorer har vist aldrig været mere aktuelt som nu.
- der er flere måder, der mere eller mindre klarlægger om lytterne skal på pension. De lærde herinde, kender alt om hvilke typer, der erfaringsmæssigt altid vil fejle næsten før lukketid, og stort set alle indlæg vedr. problemer med elektronikken, har "slidte" caps i søgelyset. Forståeligt - for det ER en sliddel, der ældes/udtørrer fra den forlader fabrikken. For os herinde, der må google og spørge efter gode råd ( tak til dem der kommer med dem :thumbsup: ) - tænkte jeg nedenstående link kunne hjælpe lidt på forståelsen omkring måling - dog må det betragtes som en simpel vejledning - der findes andre måder, som specifikt giver bedre svar og EBay bugner nærmest af små vidundere til dette. ;)
https://www.electronicshub.org/how-to-test-a-capacitor/