Så blev man omsider færdig med endnu en restaurering.
Fik en Tandberg 3500x i sørgelig forfatning
En del hestearbejde senere - og stumper fra skrot, var jeg endeligt tilfreds
Fandt søreme også nye hoveder i gemmerne :)
evox skrev:Waauu - du må da ha' lagt en masse timer i den
Sikke et resultat
evox
Fredmarantz skrev:....Nå - men så er der jo plasticdupperne til skydepotentiometrene. På en Tandberg 9000X, som jeg har restaureret - er de grønne plastgreb på skydepots'ene yderst "brittle" og knækker for et godt ord.. Hvordan klares den???
Fredmarantz skrev:Jeps - flot arbejde!!!!
jeg ved, hvad det kræver, hvis man er krakilsk - og det er jeg i hvert tilfælde.
Nå - men så er der jo plasticdupperne til skydepotentiometrene. På en Tandberg 9000X, som jeg har restaureret - er de grønne plastgreb på skydepots'ene yderst "brittle" og knækker for et godt ord.. Hvordan klares den???
Vh
Freddy
Tube mania skrev:Kan i sige mig hvad forskellen er på en 3300X og en 3500X
For det gode arbejde...
jcr1972 skrev:Mht. "skrøbelige" knapper + alt muligt andet skrøbeligt, som fx. formstøbt zinkgods der revner med tiden... Jeg er selv storforbruger af 2-komponent epoxylim (Araldit etc.), da det er superstærkt og hæfter på stort set alt. Både på knapper og fx. zinkgods, kan man med fordel fylde hulrum + revner der er opstået i forvejen med limen. Da den er 2-komponent, kræver den ingen lufttilførsel for at hærde.
Tilbage til Spole/kassette optager
Brugere der læser dette forum: Ingen og 5 gæster