Side 1 af 2

fler-spors optagere.

Indlæg: fre 16. aug 2013 14:06
af the green 9
Hej allesammen-

jeg har længe villet have fingrene i en spolebåndoptager hvor jeg kan optage flere spor, intet high-end prof udstyr, bare en lille 4-spors til hjemmeoptagelser og hjemmeudgivelser.

jeg har fået kig på en tandberg series 84, men jeg er faktisk lidt i tvivl om den rent faktisk er 4 sporet.

er her en bruger som har en og som så kan fortælle mig om den har muligheden for at indspille 4 spor, eller om det evt er noget helt andet jeg skalhave fat i, jeg vil, hvis det er muligt, jo gerne have muligheden for et selvstændigt output pr. kanal

xxx
A

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: fre 16. aug 2013 14:16
af mcs_5
En Tandberg 84 er 4-spors. Men det er en monobåndoptager, så du kan kun indspille på et spor af gangen.

Jeg ved ikke om Tandberg nogensinde lavede en 4-spors båndoptager, hvor du kunne bruge alle fire spor samtidig.

Venlig hilsen

Mikkel

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: fre 16. aug 2013 14:18
af the green 9
ok, tak.

det er osse kun et spor af gangen jeg skal indspille, men den har vist ikke individuelt output, desværre.

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: fre 16. aug 2013 14:26
af mcs_5
the green 9 skrev:det er osse kun et spor af gangen jeg skal indspille, men den har vist ikke individuelt output, desværre.

Det gælder de fleste 4-spors båndoptagere. De er normalt bygget til 2*stereo, så du skal vende båndet for at få adgang til to af sporene. Tandberg 84 har et stereohovede (to spor), men kun mono elektronik.

Du skal lede efter en "quad" båndoptager. Du skal bruge 4 kanaler - ikke bare 4 spor. 4 spor brugte man til at spare på båndudgifterne. Man kunne indspille i stereo, og alligevel vende båndet. Hvis du på et tidspunkt leder efter en god masterbåndoptager, skal du kigge efter en 2-spors.

Venlig hilsen

Mikkel

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: fre 16. aug 2013 14:29
af the green 9
ahhh, tak. så vil jeg fluks begynde at søge efter en quad sporet istedet ;)

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: fre 16. aug 2013 21:14
af Dan63
Hej.

F.eks. Akai har lavet nogle 4 kanals spolemaskiner, jeg kan desværre ikke lige huske et modelnummer på en.
Men ihvertfald held og lykke med jagten:)

Mvh Dan

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: fre 16. aug 2013 21:26
af jan_stevns
Akai GX 630-SS eller Teac A3340/A3440
Men de er svære at finde

Teac'erne er nok mest velegnede til hjemmestudiebrug

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: fre 16. aug 2013 21:29
af zaragon
Dan63 har ret - Akai lavede 4-kanals spolebåndoptagere - det var der også andre der gjorde... jeg mener Sony havde et par på programmet, og selv har jeg en TEAC A-2340SX. Den findes også i en større udgave, hvor den kun har hhv. 19- og 38cm/sek hastighed. Da jeg købte min, behøvede jeg også 9,5 cm/sek.

Der er nu mange nye tiltag omkr. multi-kanals optagemaskiner i det digitale univers, som nok må anses for væsentlig mere tidssvarende.

go' week-end,
-z-

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: fre 16. aug 2013 21:51
af CARS10
Der er tit 4 kanals maskiner til salg i dba, så prøv at kigge der.
carsten

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: lør 17. aug 2013 08:21
af the green 9
tak for hjælpen allesammen.

ja det digitale medier har et hav af muligheder, men det er dog ikke dem jeg er ude efter her :)

jeg har set nogle stykker som er i et prisleje jeg kan overskue, bla en tandberg series 84, men det ser ikke ud til at den er brugbar for mig (hvis altså at den ikke har individuelle outputs, og 4 spor på samme side af båndet).

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: lør 17. aug 2013 19:20
af Dan63
Hej igen Green

Hvis det har nogen interesse, laver Tascam nogle kassettebåndsbaserede 4 kanals maskiner, hvor der indbygget mixerpult.

Mvh Dan

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: lør 17. aug 2013 19:57
af Captain Phoenix
jan_stevns skrev:Akai GX 630-SS eller Teac A3340/A3440
Men de er svære at finde

Jeg har faktisk en flot Akai GX-630SS stående men får den ikke rigtig brugt (efter at den musikalske søn er flyttet til Århus de næste 2-3 år).
the green 9 - hvis du er interesseret, så send mig en PB.
Havde egentlig tænkt at beholde den, da jeg har en matchende Akai AA-1080 4-kanals receiver - (og dermed stammen i et über-Akai-anlæg - men jeg kom desværre til at sælge AP-007-pladespilleren til Dan63, så det er ikke komplet...) :roll: .
Anyways - måske er den til salg ;)

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: søn 18. aug 2013 13:05
af the green 9
Dan63 : ja dem har jeg osse overvejet bruge, og de er jo heldigvis ikke så dyre længere, men de har ofte været i dårlig stand dem jeg er stødt på :/

Captain Phoenix : ja det er ski en flot maskine sådan en, jeg sender dig ski lige en pm ;)

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: søn 18. aug 2013 14:36
af eggers
Fostex lavede også mere-end-to-spor maskiner.

Re: fler-spors optagere.

Indlæg: søn 18. aug 2013 14:44
af jan_stevns
eggers skrev:Fostex lavede også mere-end-to-spor maskiner.


Jada - de fleste desværre i samme kategori som Dokorder .......

havde engang forkølet mig på en R8'er - konstant defekt

fostex-r8.jpg