Side 1 af 5

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 18:17
af Mogens
Hej.
Jeg har hygget mig helt vildt her de sidste par uger med en gammel PHILIPS type B4S 32 AD, og jeg bliver lige nødt til at dele nogle billeder med jer herinde. ;)
Jeg har bare været så dum at anvende de gamle rørsokler :oops:
Forstærkerdelen kører lige efter bogen, både med båndoptager og pladespiller, men der er kun liv i radiodelen når jeg sidder og vrikker med rørene i radiodelen. :Skor:

Mvh. Mogens.
01.JPG
02.JPG
03.JPG
04.JPG
05.JPG
06.JPG
07.JPG
08.JPG
09.JPG
10.JPG
11.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 18:24
af Mogens
Lidt flere
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG
21.JPG
22.JPG
23.JPG
24.JPG
25.JPG
26.JPG
27.JPG
28.JPG
29.JPG

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 18:51
af spuncut
Sådanner manner :thumbsup: :OLO: :thumbsup: :OLO:
MVH spuncut

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 19:03
af acj1980
Haha epic med Philips og deres fuglereder :-) men er det ikke lidt meget at gøre ud af en standard U modtager? iøvrigt så prøve lidt WD40 ned i soklerne og vrik med rørene igen, det plejer at hjælpe

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 19:35
af Mogens
Jo vist er den ikke arbejdet værd, men omvendt ville det jo ikke være den store skade hvis ikke den kom til live igen,
og jeg har hygget mig med det, og synes også jeg har lært lidt, det er kun hobby for mig, så jeg må lære på den hårde måde ;)

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 19:47
af Mogens
Ha ha. Tak for din begejstring "spuncut" :thumbsup:

Mvh. Mogens.

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 19:58
af dfms
Virkeligt et flot stykke arbejde :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: .

Et andet fif: Tag et rør du ikke skal bruge og slib benene på røret med et stykke sandpapir, hiv så røret op og ned i rørsoklerne et par gange, det kan måske hjælpe.

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 20:09
af LarsW
Kort kommentar fra konen herhjemme omkring dit meget fine Philips Radio projekt :thumbsup:
Jeg prøver at følge med i din stikkeopskrift, men hvor mange masker skal jeg slå op og kan jeg bruge rundpinde ? Og har du været inspireret af vores tidligere vejr meteorolog Voldborg omkring hans kones trøje/ bluse projekter
Kort sagt, flot projekt og bonus med den tålmodighed du har/ haft med dette rigtig flotte projekt.
Tør humor måske ;)
Men konen er sku´stadigvæk forvirret som en østers :Skor:

Mvh.
LarsW

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 20:42
af Mogens
:lol: sig til konen at jeg er skuffet over at hun ikke kan se at den slet ikke er strikket,
men hæklet med hæklenål nr.4 :thumbsup:

Ja man skal lede længe efter sådan en gang fuglerede :QQS:

Mvh. Mogens

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 20:56
af acj1980
HOV.. jeg glemte sku da i forvirringen at sige at det har du sku gjort godt, chassiset er blevet hamrende smukt, ligesom selve kabinettet, det er nu beundringsværdigt vil jeg hilse at sige :-)

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 21:18
af LarsW
sig til konen at jeg er skuffet over at hun ikke kan se at den slet ikke er strikket,
men hæklet med hæklenål nr.4

Ja man skal lede længe efter sådan en gang fuglerede
Lidt offtroppic

Ja Mogens og kan kun give dig ret og det er skú noget være noget det her PYYHAA.
Ja jeg var desværre nød til at ringe til lægevagttelefonen 1813, den kender du måske, laaaaaaaang ventetid.
Du ved, næsten længere end vi skifter regering ;)
Når men konen er ordineret på 5 typer piller inden sengetid og jeg nu syntes det var på tide efter dette indlæg
at lige tage kontakt til disse 1813 sygeplejeresker for at høre om der var noget man kunne gøre ved dette problem.
Så fat i 1813 pr. telefon :
De taler nu med sygeplejereske Sonja, hvad kan jeg gøre for dem
Tro mig, det var fandemne ikke sjovt og skulle komme med et konkret svar på hvorfor konen var begyndt
at vikle sig ind det tørklæde som hun var i gang med efter din opskrift ;)

Mit spørgsmål var:
Jeg har et stort problem med konen er begyndt med at vikle sig ind i tørklædet og laver nogle mærkelige
ret og vrang stillinger, men hvad kan jeg gøre ?
Svaret var følgende fra Sonja :
Som de beskriver dette, findes der kun et gammelt medicinprodukt, nemlig Tannoy 15 mg. 1 pille inden sengetid som jeg kan udskrive til hende
Hmmmmm, hvad skal den pille gøre godt for var mit spørgsmål, hun får 5 stk.´s andre typer piller alligevel inde sengetid ?

Svaret var fra sygeplejersken Sonja:
Så kan det være at hun bedre kan høre efter og ikke kigge på hvad andre gamle fjolser som dig laver i fritiden
;)

Pyyyhaaa. håber at jeg ikke har ødelagt noget i denne tråd om ikke andet så må i skú have mig undskyldt.

Men fedt projekt og en endnu mere skør kone :lol: har jeg fået ud af dette indlæg :thumbsup:

Mvh.
LarsW

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 21:26
af Mogens
Tak tak. jeg havde nu håbet at kunne pudse irrede forkobring op men det var så tyndt et lag at det var væk med det samme, så det fik i stedet lige en sandblæsning med fint sand, og så en gang fælg spraymaling.

Mvh Mogens.

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 21:31
af Mogens
Ha ha Lars. Nej jeg tror ikke du ødelægger noget, der er vist ingen der har taget skade af et godt grin :thumbsup:

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 21:37
af LarsW
Okay Mogens :thumbsup:

Godt at høre, kender jo ikke alles humor men:

Automidlet: Autosol crome glans, kan faktisk næsten gøre det samme med " opfriskning af kabinet chassis "
, men rigtig flot resultat og en smuk Radio du har fået dig i mange år :thumbsup:

Mvh.
LarsW

Kvalitetstid med gl. radio

: 07 feb 2014, 22:24
af jcr1972
Fint projekt! Jeg selv har sjældent haft problemer med disse keramiske sokler. Alt efter hvilken måde selve konnektorerne i de små huller er udformet, kan man ofte klemme dem lidt sammen med en lille skruetrækker hvis de er blevet for løse til at holde godt fast i rørbenene. Er det pga. oxydering, bruger jeg en lille spids nøglefil som jeg lige drejer rundt i sokkelhullerne. Derefter lidt WD40, og så er det atter brugbart i mange mange år uden problemer.
Jeg sætter iøvrigt også selv gamle radioer, tv, pladeskiftere, båndoptagere osv. i stand, men går dog aldrig så drastisk til værks at jeg ripper hele chassis'et for komponenter ;) Det er jeg nok for doven til :lol:

Mvh.

Jan