Jeg er en ung-(agtig) mand, der er kommet til at købe en amerikansk vintage rørforstærker. Det er en Bell 2420 med 4 x 6V6 rør i udgangen, og umiddelbart lyder den dejligt, f.eks. på mine Isophon PH-2132E "dual concentric"-agtige enheder i åbne kasser:

Men - der er vist altid et "men" - når jeg skrue lidt højt op, lyder det ikke godt (forvrængning af især de dybe toner og lidt popperi i høttalerne også).
Det er som om der er noget, der ikke kan følge med. Højttalerne er det næppe (andre højttalere gør det samme), da de plejer at kunne klare mere.
Det må være forstærkeren, der på en eller anden måde siger fra. Jeg har målt udgangsrørerne, og de er er OK. De små rør (alle 12AX7/ecc83) er jeg ikke nået til endnu, men her siger min erfaring mig at der sjældent er noget galt.
Nuvel, der skal vel både måles bias på udg. rør mm. men jeg er jo den utålmodige type. Og forstærkeren skulle jo være halvkraftfuld med 6V6 rør i push-pull konfiguration.