Jeg beklager at dette emne er noget så kedeligt og sikkert også placerer mig i farezonen for at være en ægte rookie, men sådan er det jo

Jeg har endelig fået hængt mine ScanDyna A-25 op inde i vores stue og skal nu til at forbinde dem til min Marantz 1060. Højtalerne har ledninger der sidder permanent (ja, man kan vel godt skifte dem hvis man vil?) som jeg tænkte jeg bare ville forbinde til de højtalerkabler jeg brugte tidligere, for ellers er de Scandyna ledninger ikke lange nok.
Jeg snakkede med en gut i en elektronikbutik som sagde jeg bare skulle have en kronemuffe til at forbinde de to sæt højtalerledninger. Det har nu prøvet, men signalet er meget svagt og forvrænger helt vildt. Kan nogen hjælpe med at forklare hvorfor det kan være?
Enhver hjælp værdsættes!