cpoen skrev:Arena HT 7B (made in Denmark af Hede Nielsens fabrikker) kender slet ikke noget til dem. Og man kan ikke tage fronten af. Hvis nogen kender til dem, må de gerne skriver lidt om dem.
cpoen skrev:Men jeg har da aldrig nogen sinde set så beskidt en forstærker. Så der skal lidt rengøring til.
Captain Phoenix skrev:cpoen skrev:Arena HT 7B (made in Denmark af Hede Nielsens fabrikker) kender slet ikke noget til dem. Og man kan ikke tage fronten af. Hvis nogen kender til dem, må de gerne skriver lidt om dem.
Bravo for at sætte sønnen igang ned at vintage-vejen - vi skal jo også tænke på næste generation her på forum (når vi "gamle" bliver endnu mere gamle - undskyld: endnu mere vintage...).
![]()
Kender ikke højttalerne, men det ligner Peerless-enheder - sikkert 8" bas og 2" diskant (formodentlig MT20HFC, der er brugt rigtig mange steder). Fronterne kan ikke tages af - du kommer ind til enheder/delefilter ved at tage bagpladen af - se f.eks. http://www.tori.fi/uusimaa/Arena_HT_7B_ ... ?ca=16&w=2
Gør dig selv - og sønnen - en STOR tjeneste ved at skifte den enlige kondensator ud til noget ordentligt. Véd godt at jeg har "fremturet" med dette før, men der er en h....... stor forskel at hente for 40,- og 5 min's arbejde pr. højttaler. (Luft, klarhed, definition, mindre massivitet osv. i mellemtone og diskant).cpoen skrev:Men jeg har da aldrig nogen sinde set så beskidt en forstærker. Så der skal lidt rengøring til.
Det er ikke særligt alvorligt set udfra billederne - det er kun støv (ikke sand, grannåle, ølslatter, nikotin, rust el.lign.).
Første trin er en støvsuger og en pensel: Med penslen børster du alle steder du kan komme til, mens du har støvsuger-mundingen (uden hoved) tæt på. Hvis der herefter sidder støv/snavs kan man tage det med "det blå" på klude/vatpinde.
Kontaktrens i omskiftere/potentiometre/stik osv. Måske nogle nye pærer og kosmetisk rengøring udvendigt - og vupti er receiveren frisk igen.
PS: Han skal vel også have en pladespiller?
cpoen skrev:Mon man kan anvende samme kondensator som mine Beovox s45'ere skal have?...
spuncut skrev:I et andet prislejde er der Mouser og der skulle jeg jo bestille noget til jer alligevel.
Noget her der kan bruges ?
http://dk.mouser.com/Passive-Components ... d&SAP=true
Fredmarantz skrev:hey!
Lige nøjagtigt hér:
http://www.dgwojo.com/index.php?p=1_2_Products
En flink mand - han ved, hvad han sælger - og er prisrimelig.
Vh
Freddy
Fredmarantz skrev:ja- send ham en mail på følgende adresse. Han holder til i USA:
dwojo69@msn.com
Vh
Freddy
Fredmarantz skrev:Det ta'r ikke lang tid at få dem fra ham - en uges tid, vil jeg tro - han er hæderlig´mand . Du kan evt. få ham til at sammensætte et komplet sæt lamper til din SX-650 - hvis han ikke allerede handler med dem som et komplet sæt.
vær opmærksom på, at hvis den samlede værdi på din pakke overstiger 80 Dkr - skal du betale moms af hele beløbet + gebyr til postvæsenet.
Vh
Freddy
Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster