af Captain Phoenix » søn 22. dec 2013 13:04
Du skal ende med at armen er vandret, når nålen hviler på pladen, så får du den rette aftastningsvinkel.
Dette er en vigtig "retningslinje".
Jeg mener, at du først og fremmest skal se om du kan sænke liften, hvis dette er muligt på den arm, der sidder på dit eks. af L-70'eren - og hvis armen så er vandret ved afspilning.
Hvis du "blot" hæver armen kan det jo resultere i, at armen ikke er vandret når den afspiller pladen.
Kan du ikke dette (sænke liften) - eller bliver armen for skrå, hvis du hæver den i lejet, så kan du sætte afstandsstykker (så lette som muligt) mellem pu'en og huset.
Det bør være 3.-prioritet - i udgangspunktet er det bedre at justere armen, hvor den er fastgjort på chassiet (hvis dette er muligt). Så tilfører du ikke ekstra masse hvor den gør mest skade (=yderst på armen, hvor p.u.'en sidder).