køb af Kef 105.2

Rosinen i pølseenden
Besvar
sonny
Indlæg: 22
Tilmeldt: 06 maj 2013, 23:33
Lokalitet: vadum

køb af Kef 105.2

Indlæg af sonny »

har ikke skrevet noget her det sidste år, da jeg har byttet, handlet mig, lidt ud af Vintage-gruppen. Kører lige nu med Sony FA50ES forstærker, Sony X303ES CD-spille, og Infinity 7.2i, alt sammen fra perioden 92-97. OG en pladespiller fra 2013... NU er jeg i midlertid ved at nærme mig folden igen, med et muligt indkøb af 105.2ere. De er kraftigt modificeret, med nyt Bas-kabinet i 22mm, nye delefiltre, nye svingspoler på basserne, og nye terminaler(til tri-wirings-gejl)
Hvad siger jeres erfaringer??? Jeg har selv haft 105.4, men det var tilbage i 80erne. Jeg ELSKEDE de højtalere!
Vil mine i bytte og 2500-3000 Kr være en fornuftig handel???
Kenwood Eleven III-Infinity Kappa 8.2i- Pioneer PD-901-Pro-ject Debut III Esprit
Brugeravatar
Helikon
Indlæg: 1180
Tilmeldt: 03 mar 2011, 20:10
Lokalitet: Randers

køb af Kef 105.2

Indlæg af Helikon »

Hvorfor er de blevet ændret? Nye svingspoler.....hmmm
Personligt vil jeg være mere end forbeholden med noget der er bygget så meget om, ja til nærmest ukendelighed.
Med mindre de var redesignet af en Troels Gravesens eller en med tilsvarende renome' er min holdning at de er ødelagt nu. Vedkommende kan givetvis ikke dokumentere de "forbedringer" han lavet med måleresultater og før-efter lyttetest.
Vent og find et par der ikke er pillet i.
Mvh Niels
________________________________________________________________________________________________

2 Radford MA 25, Lenco L 70 m. Telefunken S 500 tallerken - spindown tid 2.35, Studer D732, Leak Sandwich 600
Brugeravatar
2-mas
Indlæg: 644
Tilmeldt: 27 okt 2011, 21:51
Lokalitet: Aalborg
Geografisk sted: Aalborg

køb af Kef 105.2

Indlæg af 2-mas »

Kan du ikke komme til at lytte på dem, inden du beslutter dig ? Jeg ville være meget forsigtig med en såkaldt "opgraderet" højttaler kontra Kappaerne, som i mine ører er super gode. ;)
sonny
Indlæg: 22
Tilmeldt: 06 maj 2013, 23:33
Lokalitet: vadum

køb af Kef 105.2

Indlæg af sonny »

okay, tak for svarene. De er opgraderede af Dansk Audio Teknik i 2005. Delefiltrene har vel brug for en "renovering" efter 35 år?
Men, ja det er et sats at køre fra Aalborg til Sjælland, for evt. at konstatere at de ikke lyder som de skal.
Kenwood Eleven III-Infinity Kappa 8.2i- Pioneer PD-901-Pro-ject Debut III Esprit
Besvar