Så fik jeg kickstartet første etape på at få nye kanter på, men af alle højtalere jeg til dato har skiftet, ligger de her sku i den tunge ende mht udfordring, jeg forsøgte mig frem på to måder
1. at krænge den nye skumring på først og så lime på selve skumkanten og derefter skubbe den op mod membranen,
2. at lime bagpå membranen som jeg ha gjort mange gange før med stor held, lade det tørre halvt ind og så derefter skubbe kanten på plads.
Sidstnævnte blev ikke som jeg plajer at få det til, det var væsentlig sværere at få det til at passe sammen i forhold til tidligere med lidt bredere skumkanter, men okay, der er også noget mere plads.
Hvilken teknik bruger i andre? jeg er lutter øren :-)
Lidt billeder indtil videre
Der slibes/poleres på den side hvor limen skal påføres

Så er vi i gang

Efter næsten end tørring, suppleres bagkanten med et lag mere for at forhindre at kanten skulle finde på at rive sig løs.

I morgen efter træffet, limes de yderste kanter fast til kurven