Ortofon SL20Q lyder mørkt

Analog når det bedst
Besvar
Søren Jakobsen
Indlæg: 28
Tilmeldt: 23 jan 2015, 10:27
Lokalitet: Randers

Ortofon SL20Q lyder mørkt

Indlæg af Søren Jakobsen »

Hej i forummet,

Jeg er kommet i besiddelse af en en Ortofon SL20Q, den spiller i begge kanaler, imidlertid lyder den meget mørk og kedelig. Er der nogle der har et bud på problemet, er pickuppen defekt, eller er opsætningen forkert. Den er testet monteret på en SME 3009R og kørt igennem en T-20 trafo. Jeg har på samme måde testet en SL15 mkII, og den spiller rigtig godt :)
sej
Indlæg: 105
Tilmeldt: 13 jul 2012, 14:54
Lokalitet: 2950 Vedbæk
Geografisk sted: Nordsjælland

Re: Ortofon SL20Q lyder mørkt

Indlæg af sej »

Er SL 20 Q ikke en 4-kanals pickup ? Kan det være dens specielle slibning, der gør, at den ikke lyder godt i to kanaler ?
Brugeravatar
spuncut
Indlæg: 3744
Tilmeldt: 30 dec 2012, 17:02
Lokalitet: Lolland Nordvest
Kontakt:

Re: Ortofon SL20Q lyder mørkt

Indlæg af spuncut »

"Q" står for Kvadrofoni, ka' det ha' noget med det at gøre?
MVH Henning
Pioneer: SA-6500II, 7500 og 8500II. Hafler: DH-220, P230, P500. Nikko: Alpha II, III, 130. Beta II, 30. Sentec SC8
Thorens TD160BII. Ortofon: MC30SII, T20. SME: 3009 Imp
Scandyna: A10: SS/SS A25: SE/SE, PL/PH, SS/SS, SE/SS. A30x: SS/SS. A45x: SS/SS
Brugeravatar
his067
Redaktør
Indlæg: 3959
Tilmeldt: 09 aug 2010, 19:15
Lokalitet: Aberdeen, Skotland
Geografisk sted: Aberdeen (Det rigtige Whiskybælte. Nærmeste Brænderi: Glen Garioch)

Re: Ortofon SL20Q lyder mørkt

Indlæg af his067 »

Tværtimod, det skulle betyde et meget større frekvensområde (op til 50 kHz) og en højere egen-frkvens (over 20 kHz). Den var en af de første MC pickupper som kunne det trick, måske ovenikøbet den første.

Men jeg har ikke noget bud på hvad der kan være galt.
Oracle Delphi Mk 5.5, Mørch DP-8, PT: Ortofon SPU Royal N, NLE22 med batteriforsyninger, Lyngdorf CD2, Roon Rock, Lyngdorf TDAI 3400, Sansui PS 112C HT kabler, Martin Logan Vantage....og en frygtelig masse andet.
Brugeravatar
Captain Phoenix
Indlæg: 2732
Tilmeldt: 07 jun 2010, 12:01
Lokalitet: 2500 Valby
Geografisk sted: København
Kontakt:

Re: Ortofon SL20Q lyder mørkt

Indlæg af Captain Phoenix »

Hej Søren.
Der er tre (grundlæggende) forskelle mellem SL-15 mk II (mon ikke din hedder SL-15 E mk II?) og SL-20Q:

Nålen på SL-20Q har en bi-eliptisk slipning (dvs. eliptisk med to forskellige radier) der gør at den kan komme længere ned i rillen og fordeler nåletrykket over et større areal (=mindre nåletryk). Det skulle ikke give mørkere lyd.

SL-20Q har en lavere nåle-spids-masse og højere resonansfrekvens. Det skulle heller ikke give mørkere lyd (tværtimod rækker den helt op i 40 kHz-området).

SL-20Q er konstrueret til 20 grader vertikal sporings-vinkel (den vinkel pick-up'en "læner sig forover" ift rillen) - SL-15 til 15 grader. Modelnavnene angiver dette, som de gjorde for alle Ortofons pick-up'er dengang.
Det betyder at du - måske - kan hente noget ved at justere pick-up'en/armen ift den vertikale sporingsvinkel (hæve armen).

Endelig kan der være tale om at gummi-ophænget (inde hvor nålefanen sidder i pick-up-huset) er blevet stift. Det er sikkert af en anden type end på SL-15 - bl.a. for at give den højere frekvensgang. Det kan du behandle ved at lade en dråbe LaCross Rubber Conditioner glide ned ad nålefanen til gummiet derinde hvor det "kommer ud" af huset (brug en synål til at få dråben overført til nålefanen). Lad det virke i 5-10 min og blæs/pust det overskydende væk.

Håber noget af dette hjælper!

PS: nu er du vel sikker på at resten af afspilnings-kæden (arm, kabler, step-up-trafo, forstærker mm) er helt identisk ift. SL-15'eren?
Claus
Følg med på min YouTube-kanal om plader og musik her
Hjernekassen på P1 om hifi
Brugeravatar
MaxJ
Indlæg: 1124
Tilmeldt: 14 apr 2014, 10:51
Lokalitet: Et sted ca. i midten
Geografisk sted: Lolland

Re: Ortofon SL20Q lyder mørkt

Indlæg af MaxJ »

Som Captain Phønix skriver hvis den har stået stille længe kan den være stiv i leddene ( lige som os andre ) en dråbe som beskrevet og så lade den spille nogle timer så vågner den garanteret op.
Søren Jakobsen
Indlæg: 28
Tilmeldt: 23 jan 2015, 10:27
Lokalitet: Randers

Re: Ortofon SL20Q lyder mørkt

Indlæg af Søren Jakobsen »

Mange tak for alle indspark!

Nu har jeg monteret den igen, og den har spillet et par timer. Den lyder meget meget bedre nu, så meget bedre, at jeg tænker om der måske er gået noget galt i den tidligere montering, men det er jo ikke til at sige nu... Den får lov at sidde på Min TD-124 :)
Besvar