nu har jeg snakket med Karen ang. L100 og de forskellige modeller, og jeg har følgende research på hånden, det meste er dog kun 95% spekulation, og jeg modtager gerne yderligere input.
Karens L100a har andre terminaler end dem man normalt finder på L100, nemlig de samme som sidder på L110 og L46 decade modellerne.
en sjov ting er JBL's historie omkring netop L100 højtaleren, og mit bud er her:
mht. datering af disse apperater er der problemet med overgangsmodellerne. Det er kendt at mange fabrikker udviklede på deres højtalere, (l100-l100A osv) og typisk vil der være modeller fra "den gamle serie" der har kendetegn som kommer til at præge den nye serie.
dette ses også på fx. SME arme.
fx. så skulle L100 century have LE20 diskanter - de fleste (inklusive, Harveys og mine) har LE25 diskanter...
LE20 var med i den ældre serie (lancer) serien og er ikke en "JBL" enhed, men derimod en "James B. Lansing" enhed (forskellen værende designet på label bagpå)
http://i653.photobucket.com/albums/uu25 ... ers003.jpghttp://www.speakerrepair.com/repairpics ... 4-back.jpgGrunden til mix-up'et, tror jeg stammer fra, at mange mener at JBL L100 er det samme som en JBL 4310 - det er det kun lidt, JBL 4310, var den første højtaler i det JBL senere udviklede til at være Century L100.
http://www.audioclassic.eu/images/jbl_4310/jbl4310.jpg4310 var designet til studiebrug og var udstyret med en LE20 diskant.
Denne blev redesignet til at bruge en ferritmagnet istedet for en alnico, og fik navnet LE25. denne enhed, blev så smidt i sammen med både den samme mellemtone og basenhed i et lignende kabinet, og fik navnet 4311.
http://vintageamps.com/wp-content/uploa ... 00x325.jpgumiddelbart før dette lancerede JBL den meget omtale 4310 model, som L100 century.
http://www.oaktreevintage.com/web_photo ... rs_web.jpgDenne højtaler havde først i produktionslinjen LE20 diskant, hvor den senere med introduceringen af 4311, fik LE25 diskant.
http://www.audioheritage.org/vbulletin/ ... 1106304004Efter et par år, blev den gendesignet og fik terminaler som går igen i bla. l100 og l46, og fik navnet L100A (ikke century).
http://media.photobucket.com/image/rece ... 00_a-1.jpg (læg mærke til facia'en og dens tekst)
læg mærke til at 4310 og 4311, kom i flere versioner med forskellige baffeltyper, for at tilgodese forskellige studieopsætninger. fælles for dem alle var, at studier ikke havde højtalerne stående, men hængende og derfor var bassen placeret i toppen, og mellemtone og diskant i bunden.
http://mixonline.com/TEC20/JBL-4311.web.jpghttp://www.audioheritage.org/images/jbl ... 4310bw.jpghttp://www.audioclassic.eu/images/jbl_4310/jbl4310.jpghttp://www.audioheritage.org/images/jbl ... 0-431x.jpgdet var mit bud på lidt historie herfra...
mine egne højtalere, er ikke L100A men derimod ikke de første L100 century, men en midt-imellem model der både har Century på facia'en og LE25 diskanter.
mvh.
Søren Iversen